W dniu 11.06.21r. klasa pierwsza i czwarta wzięła udział w wycieczce do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. O godzinie 7.00 uczniowie pod opieką p. Karoliny Gońdy-Nowak, p. Beaty Matuszyczk, p. Agnieszki Muchy, p. Patrycji Biedunkiewicz i p. Natalii Kobuszewskiej ruszyli do pierwszego celu wycieczki – Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
Zwiedzanie rozpoczęło się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Uczniowie mogli zapoznać się z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Oczy uczniów przykuła specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII w. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewniło klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, uczniowie oglądali m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
Po wizycie w Muzeum Górnictwa uczniowie i opiekunowie założyli kaski, wsiedli do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjechali na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczęła się niezwykła podróż przez podziemia, wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki uczniowie oglądali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość ok 140cm, to pozostałość po działającej do 1913 r. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Uczniowie poznali tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Pokonali szlak liczący 1740 m i łączący ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. By dodatkowo ożywić atmosferę zwiedzania, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali usłyszeliś odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych. Jedną z największych atrakcji był przepływ łodziami. Kursowały one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyło uczniom niezapomnianych przeżyć.
Po zwiedzaniu kopalni uczniowie mieli czas na zakup pamiątek. Kolejnym punktem wycieczki był oczywiście MacDonald, gdzie uczniowie zamówili (przy małej pomocy opiekunów 🙂 ) swoje ulubione dania. Z pełnymi brzuszkami ruszyliśmy do ostatniego punktu wycieczki. Chorzowskie Zoo przywitało nas piękną pogodą. Uczniowie mieli możliwość spotkania na żywo wielu egzotycznych zwierząt. Największe zainteresowanie zdobył paw, który postanowił razem z nami spacerować alejkami zoo oraz słonie, które brały kąpiel, a nawet dały pokaz walki na swoje drogocenne kły. Kiedy zaczęło kropić, odwiedzaliśmy zwierzęta, które dały nam schronienie. Bardzo gościnny był dla nas tygrys 😉 Około godziny 16tej wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Bilans dnia: 14km na nogach, 20tys kroków i niepoliczalna ilość pozytywnych emocji. Dziękujemy p. Karolinie za zorganizowanie wycieczki.
0

You may also like

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
“Ale to już było i nie wróci więcej…” – tymi słowami pożegnaliśmy ósmoklasistów
Dzień Pszczół w Szkole Podstawowej

Sekretariat1