Ognisko Patriotyczne

Dnia 11 listopada 2017, jak co roku w naszej szkole, zapłonęło Ognisko Patriotyczne. Na ognisko przybyli nauczyciele na czele z panem dyrektorem, uczniowie wraz z rodzicami oraz zaproszeni goście honorowi: pani wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Violetta Błasiak oraz ksiądz proboszcz parafii św. Leonarda Opata, Jarosław Zając. Uczniowie w formie prezentacji ustnej przedstawili dzieje Polaków począwszy od III rozbioru Polski w 1795 i ich trudną drogę do wolności. Przybliżone zostały też losy wielkiego patrioty i męża stanu, marszałka Józefa Piłsudskiego, budowniczego niepodległej Polski.

Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali wiersze patriotyczne z różnych epok, opowiadające o walce Polaków w obronie niepodległości, nawiązujące do wydarzeń historycznych, m.in. powstania listopadowego i utworzenia Legionów Polskich przez Józefa Piłsudskiego. Niektóre wiersze opiewały piękno naszego kraju, inne stawiały pytanie o kondycję moralną i postawę patriotyczną współczesnego człowieka. Całej uroczystości towarzyszyły piękne, tradycyjne pieśni patriotyczne, m.in.: „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady”, „Ojczyzno ma”, „Maszerują strzelcy, maszerują”, „Rota”. O akompaniament zadbała p. Karolina Gońda-Nowak.

Dla uczczenia poległych w obronie Polski naszych rodaków, po raz kolejny, we wspólne śpiewanie włączyło się kilka pokoleń Polaków zgromadzonych przy ognisku. Wieczór minął pod znakiem zadumy, ale także radości z możliwości upamiętnienia wydarzeń, które zadecydowały o losach dzisiejszej Polski.

You may also like

Festiwal piosenki Patriotycznej
Ognisko Patriotyzmu
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

Sekretariat1